Monte Cassino

 

Monte Cassino

 

W trakcie tygodniowego pobytu w Rzymie mieliśmy zaplanowane także zwiedzanie Polskiego Cmentarza na Monte Cassino. Z Termini odjeżdża mnóstwo pociągów do Cassino, które jadą od 1 do 2 godzin. Bilet w jedną stronę za osobę kosztuje 8,20 euro. W Cassino byliśmy około 12.00. Pojechaliśmy tam trochę nieprzygotowani, ufając, że do Cmentarza na pewno dostaniemy się bez problemu. Jednak jak się okazało to wcale nie było takie proste. Informacja turystyczna była zamknięta, wszak byliśmy po sezonie, a zapytane Włoszki nie potrafiły nam powiedzieć skąd odjeżdża autobus na wzgórze. W końcu podjechał taksówkarz z chęcią niesienia pomocy zagubionym turystom. Jak nam wyjaśnił, klasztor o tej godzinie jest zamknięty i dlatego żadne autobusy nie jeżdżą, dopiero ok. 15.00 coś powinno być. Nam zależało na cmentarzu dlatego skorzystaliśmy z jego usług. Zapłaciliśmy 20 euro. Czy to dużo? Nie wiemy. Ale Roberto okazał się bardzo sympatycznym Włochem. Rozmawiał z nami cały czas swoim włoskim angielskim. Uprzedził, że na górze nie ma nic do jedzenia, że może gdzieś się zatrzymać, abyśmy coś kupili. Odmówiliśmy, ponieważ tuż przed wyjazdem, po naszym śniadanku wstąpiliśmy do Mc Donalda. Nie polecam. To najgorsze miejsce, gdzie można zjeść. I jest bardzo niesmacznie. Później żałowaliśmy, że nie wstąpiliśmy do sklepu, ponieważ wróciliśmy bardzo wygłodniali. Ale o tym jeszcze nie wiedzieliśmy.

Ale wracając do Cassino i naszego Roberto, dowiedzieliśmy się również, że powrotny autobus będzie dopiero ok. 17.00, więc jak coś daje nam swój numer, żeby do niego zadzwonić w przypadku problemów. Pokazał nam również fabrykę Fiata i miejsce, gdzie znajduje się antyczny teatr. Widać, że świetnie czuł się w roli przewodnika. Mamy nadzieję, że nie oszukał nas jeśli chodzi o stawkę za kurs, bo szczerze go polubiliśmy.

Monte Cassino

Monte Cassino

Monte Cassino

Monte Cassino

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino powstał w latach 1944 i 1945, a zbudowali go uczestnicy bitwy. Jego położenie nie jest przypadkowe. Dokładnie w tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się cmentarz, szły główne natarcia 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Na cmentarzu spoczywa 1051 żołnierzy polskich. W kamieniu wyryto sentencje: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” oraz „Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce”.

Monte Cassino

Monte Cassino

Monte Cassino

Monte Cassino

Monte Cassino

Przez dłuższy czas spacerowaliśmy po cmentarzu. Aż w końcu postanowiliśmy wracać. Do autobusu pozostało ponad 2 godziny. Ruszyliśmy więc pieszo. Nasz spacer trwał 2,5 godziny. Byliśmy zmęczeni i głodni, ale za to spacer był cudowny! Pogoda piękna, zapach roślin i powietrza, i te wspaniałe widoki na Cassino. Czekając na pociąg weszliśmy do baru, gdzie jedzenie było obrzydliwe, jednak nie ma to jak porządna pizzeria. Dlatego pyszną kolację zjedliśmy już w Rzymie.

Monte Cassino

22.10.2014

Podziel się z innymi na

1 Comment on “

Comments are closed.